Find a vehicle
Find and compare the Ecoscore and Life Cycle Impact of vehicles
Back to search results
Hide details
Hide details
Environmental impact based on the full life cycle of a vehicle
Your selection
328
Average
Average
| CO₂ | |
|---|---|
| WLTP | 0 g/km |
| NEDC | N/A |
| Vehicle | |
| Bodywork | SUV |
| Segment | Medium SUV |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 seats |
| Year | 2023 |
| Availability | New |
| Weight | 1720 kg |
| Powertrain | |
| Fuel type | Electricity |
| Cylinder capacity | |
| Power | 150 kW (204 pk) |
| Battery | 63.0 kWh |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission | Front wheel drive |
| Euro stage | |
| Test cycle | WLTP |
Components of the Life Cycle Impact
Vehicle production
+
Battery production
+
Fuel production
+
Tailpipe emissions
= 100%182
Show details
Hide details
Vehicle production
+
Battery production
+
Fuel production
+
Tailpipe emissions
= 100%182
Climate change
+
Human health
+
Ecosystems
=
100% 182
100% 182
Climate change
+
Human health
+
Ecosystems
= 100%182
Show details
Hide details
Climate change
+
Human health
+
Ecosystems
= 100%182
Vehicle production
+
Battery production
+
Fuel production
+
Tailpipe emissions
=
100% 182
100% 182
